Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) gepubliceerde dit jaar een rapport met die naam. Hierin staan de resultaten van een onderzoek naar de aanpassing van het gedrag van burgers naar aanleiding van de klimaatcrisis. Doen burgers wat ze beloven? En zo ja, welke motivering zit daar achter? 74 % vindt dat de mens in actie moet komen om de klimaatverandering tegen te gaan. Mensen die vinden dat klimaatbeleid ons opgedrongen wordt is 45 %. Een deel van hen doet echter wel mee met de verandering van leefstijl.
Tussen opleidingsniveaus zijn verschillen van opvatting, maar ook tussen inkomensniveaus. Mensen met een laag inkomen gedragen zich duurzamer dan hogere inkomens, maar hun opvattingen zijn minder duurzaam. Mensen met een auto zijn weinig geneigd om die te laten staan. Minder vlees eten daarentegen is voor de meeste mensen wel een optie.
Religie
Ook onderzocht het SCP de invloed van religie op de houding tegenover de klimaatverandering en de bereidheid tot aktie. 36% van de Nederlanders ziet zichzelf als religieus (alle geloven bij elkaar). Er blijkt weinig verschil in opvatting tussen religieus en niet-religieus. Maar gelovigen doen wel meer aan aanpassing van de levensstijl. Mensen, die rentmeesterschap hoog in het vaandel hebben, doen nòg meer om de klimaatverandering tegen te gaan. Zij beseffen zich dat zij een taak hierin hebben en voelen hun verantwoordelijkheid. “De vervuiler betaalt.” Dat is o.a. de westerse wereld en dat zijn ook wij.
Te weinig
Maar het SCP vond ook uit dat er binnen de religieuze gemeenschappen (niet alleen christelijke) veel gelovigen vinden, dat binnen hun geloofsgroep te weinig over de klimaatverantwoordelijkheid en eventuele aktie gepraat wordt. En dat zal in Rijnsburg niet anders zijn! Als deelnemer aan de PGR-groep kan je aktie aan de groep overlaten en dan eventueel aanhaken. Maar als individuele groepsleden het initiatief nemen, krijgen ze geheid medestanders. Dus neem ook je verantwoordelijkheid! Op naar een schoner 2025!
PS. Ik wilde een Duurzame Scheurkalender 2025 aan u promoten; die is helaas uitverkocht! Maar in de boekhandel misschien nog te krijgen. “Stressloos Duurzaam 2025”. Er zijn meerdere uitgaven/titels; zie internet.